Kimondottan szeretem az állatokat, a kutyáktól kezdve, a cicákon, madarakon át, egészen a csúf kis békákig! Így hát amikor csak lehet, és amikor csak tudok, segítségükre sietek, hol egyedül, hol párommal! (Az utóbbit egyértelműen jobban szeretem!)
Így történt ez ma is...
Éppen jöttem haza az iskolából, sétáltam fel a harmadikra, mikor szembe találtam magam egy eléggé elszontyolodott kis sárga, halkan csicsergő és félő kismadárral. Mivel a lépcsőházunk zárt, egy-két kis szellőző van csak rajta, így nehezen tudott volna szegényke visszatalálni oda, ahol bejött. Így gondoltam óvatosan megfogom, leviszem és kiengedem a szabadba! Csakhogy... Szegény annyira megilyedt, hogy leesett a másodikra! Felszaladtam, szóltam páromnak, ő persze azonnal ugrott, hogy segítsen!
Ezalatt az a kis csöppség próbált volna kiszabadulni, így hát párszor nekirepült az üvegnek, falnak, korlátnak és minden másnak, ami csak az útjában állt. Mire odaértünk hozzá, már nem ellenkezett, így könnyen el tudtuk kapni. Először levittük, hátha magához tér, de nem... Ezért inkább felhoztuk a harmadikra, nehogy megegye valami szegényt! Jobb híján beletettük egy cipősdobozba, amit nem fedtünk le és adtunk neki inni! (Már kezd éledezni!)
A mi kis agyrázkódást szenvedett csöppségünk! :(
Gondoltam még éledezik, utánanézek, hogy mi is lehet a neve...
Hát sikerült egy drága kis királykát megmenteni!
Az eredeti! :)
Mellékelek egy kis leírást:
A sárgafejű királyka (Regulus regulus) a verébalakúak rendjébe és a királykafélék (Regulidae) családjába tartozó faj. Európa legkisebb madara.
Előfordulása
Európa mérsékelt övi területein és Ázsia területén fészkel. Rövidtávú vonuló, az északi részekről délebbre vonul. Lucfenyvesekben él, vonulásakor lombos erdőkben is.
Megjelenése
Testhossza 9 centiméter , szárnyfesztávolsága 13-16 centiméter , testtömege 4-7 gramm . Háta olajzöld, alsóteste szürke, fején sárga vagy narancssárga csík van.
Fején látszik a jellegzetes sárga folt.
Életmódja
Pókokkal, levéltetvekkel, poloskákkal és kabócalárvákkal táplálkozik, melyeket a sűrű lombkoronában keresgél. Télen cinegékhez társul.
Szaporodása
Lucfenyők ágaira a tojó mohából és pókhálóból építi fészkét, melynek elkészítése 2-3 hétig is eltart. A fészek olyan kicsi, hogy éppen elférnek benne a fiókák. Fészekalja 7-10 tojásból áll. A költési időszak 15-16 napig tart, és csak a tojó kotlik. A kikelt fiókákat a hím gondozza, miközben a tojó már elkezdi építeni a következő fészket a második fészekaljhoz.
Kárpát-medencei előfordulása
Magyarországon rendszeres fészkelő, de vonuláskor nagyobb létszámban jelenik meg. Az öreg lucosokban kis számban fészkel, főleg az Alpokalján és az Északi-középhegységben.
Védettsége
A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség listáján, de még mint nem veszélyeztetett. Európában biztos állományú fajként tartják nyilván. Magyarországon védett, eszmei értéke 10 000 Ft .
Ha viccelődni akarnék: "találtunk 10.000 Ft-ot, kitettük a teraszra, majd levittük és elrepült!"
Ha viccelődni akarnék: "találtunk 10.000 Ft-ot, kitettük a teraszra, majd levittük és elrepült!"
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése